Skuteczne rady jak dobrze zadbać o firany

Chociaż we wnętrzarstwie od kilku lat modny jest minimalizm, to jednak nie brakuje też i tradycjonalistów, którym marzą się klasyczne wnętrza. Sterylne pomieszczenia w stonowanych kolorach, z kanciastymi meblami i roletami w oknach może i są efektowne, ale z pewnością nie można ich nazwać przytulnymi. Właśnie dlatego, by ocieplić te pomieszczenia, coraz częściej wraca się do firan i zasłon, które umiejętnie dobrane, świetnie wpasują się tak samo do nowoczesnych i klasycznych pomieszczeń.

Firany niewątpliwie mogą prezentować się wspaniale, jednak wcale nie tak łatwo jest utrzymać je w idealnym stanie. Ich przeciwnicy słusznie zauważają, że firany to zawsze siedlisko kurzu. Nic tak jak one nie chłonie też zapachów, w tym przede wszystkim dymu papierosowego czy spalin zza okna. Zaniedbane, zżółknięte firany zaś tracą przez to ¾ swojego uroku. Chociaż pewnych niedogodności nie można uniknąć, to jednak można już dowiedzieć się, w jaki sposób dbać o firany, by przez długie lata wyglądały jak nowe. Najważniejsze jest oczywiście regularne pranie firan. Tylko w ten sposób można pozbyć się problematycznego kurzu. Warto też pomyśleć, w jaki sposób można wyeliminować żółte przebarwienia. Sprawdzoną na to metodę miały babcie współczesnych perfekcyjnych pań domu. Zazwyczaj wystarczało wymoczyć firany w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do pieczenia lub sody i kilka razy wypłukać, by znów wyglądały rewelacyjnie. Ta metoda była i jest tak skuteczna, że z powodzeniem stosuje się ją do dziś. Sprawdza się przede wszystkim w przypadku firan z naturalnych włókien – lnu oraz bawełny.

Mniej problematyczne są już firany z włókien sztucznych. W ich wypadku wystarczy zaopatrzyć się po prostu w dobry wybielacz optyczny, który można znaleźć w drogerii albo w dużym markecie.

Samo pranie firan to jednak jeszcze nie wszystko. By prezentowały się zawsze znakomicie, trzeba również nauczyć się je odpowiednio suszyć i usztywniać. Warto docenić krochmal, zaopatrzyć się w specjalną ramę do suszenia lub skorzystać z najprostszego, a jakże skutecznego rozwiązania – wciąż jeszcze wilgotne firany powiesić w oknie.

Za wszelką cenę dobrze jest też unikać niepotrzebnych zagnieceń. Firany najlepiej jest prać starannie poskładane w równą kostkę. Dobrze jest je też zapakować w kołdrę albo specjalny worek. W ten sposób można świetnie chronić delikatne firany i zapobiec jakimkolwiek uszkodzeniom mechanicznym w czasie prania. Nawet te bardzo brudne firany warto prać nawet kilka razy, ale zawsze wykorzystując krótki program do prania tkanin delikatnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *