Jak prać i wybielić firanki?

Chociaż modne stało się kupowanie do okien rolet we wszystkich kolorach tęczy, to i tak przytulne pokoje, mieszkania i domy kojarzą się przede wszystkim z tradycyjnymi firanami i zasłonami. Delikatne koronki, romantyczne wzory, piękne dekoracje i drapowania robią jednak swoje, a wnętrza zyskują bardziej romantyczny, swojski charakter. Firanki wyglądają pięknie, pod warunkiem jednak, że są zadbane i śnieżnobiałe. Doświadczone panie domu doskonale jednak wiedzą, że wcale nie tak łatwo jest zadbać o firanki, by zawsze wyglądały świeżo. Nawet te z najbardziej szlachetnych i naturalnych materiałów mają tendencję do kurzenia się, chłoną dym papierosowy, zanieczyszczenia z ulic i niestety coraz bardziej żółkną. Na szczęście można sobie z tym radzić i wystarczy zastosować kilka sprytnych trików, by firanki zawsze wyglądały perfekcyjnie.

Pranie ręczne firan – krok po kroku

Firany zazwyczaj wykonane są z delikatnych, misternie zdobionych tkanin. Właśnie dlatego, by najlepiej o nie zadbać, warto prać je ręcznie. W zależności od tego, z jakiego są materiału, przestrzegać trzeba kilku zasad. Najdroższe, naturalne firany z lnu i bawełny najlepiej prać w ciepłej wodzie. By odzyskały ładny, biały odcień, koniecznie dodać trzeba do wody mydło, a firanki dobrze wygnieść i płukać kilka razy, aż woda z płukania będzie czysta. By firany wyglądały jeszcze lepiej, do ostatniego płukania koniecznie dodać trzeba krochmal. Naturalne firany najlepiej jest suszyć rozpięte na ramie.

Jeśli ma się firany ze sztucznych włókien, również wyprać je można w ciepłej wodzie z mydłem, ale warto też skorzystać z proszku i wybielacza optycznego. W sklepach i drogeriach warto też rozejrzeć się za specjalnym preparatem do prania firan. Koniecznie też pamiętać trzeba o tym, że firany ze sztucznych włókien mają tendencję do elektryzowania się. By temu zapobiec, do ostatniego płukania warto dodać specjalny płyn zapobiegający elektryzowaniu się. Firanki ze sztucznych włókien śmiało suszyć można w oknie i rozwieszać w stanie wilgotnym.

Jeszcze inaczej trzeba postępować z firankami tiulowymi. Na początek warto je dłużej (około godziny) moczyć w letniej wodzie z mydłem. Później trzeba dobrze wygnieść i następnie wrzucić najpierw do gorącej wody z mydłem, a później do wody z dodatkiem sody oczyszczonej (w stosunku 5 gram sody na każdy litr wody). Tiulowe firanki dobrze jest wypłukać w zimnej wodzie, najlepiej z dodatkiem krochmalu.

Jak bezpiecznie wyprać firanki w pralce?

Zapracowane panie domu, które cenią sobie czas i wygodę mogą jednak śmiało zdecydować się na pranie firan w pralce. Żeby ich nie uszkodzić, wystarczy wybrać program dla tkanin delikatnych z temperaturą do 30 stopni i zrezygnować z wirowania. Dodatkowo warto też zabezpieczyć firanki przed ewentualnym uszkodzeniem. Najlepiej jest je złożyć w kostkę i umieścić w poszewce albo specjalnym worku do prania firan.

Jak wybielić firanki?

Czasami samo pranie to za mało. Jeśli firanki mają żółtawy odcień, warto skorzystać ze starej sprawdzonej metody – wykorzystać do wybielenia sól. Firany wystarczy umieścić na kilka godzin w roztworze soli (przygotować go można rozpuszczając 250 gram solu na każde 10 litrów wody). Jako naturalny wybielacz do firan z powodzeniem posłużyć może ten zwykły proszek do pieczenia. Tu wystarczy w pięciu litrach wody rozpuścić jedno opakowanie proszku. Po takim wybielającym moczeniu, firanki warto wyprać i kilka razy przepłukać, a po wysuszeniu znów będą śnieżnobiałe.

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. Hej, fajny artykuł! Mam pytanie dodatkowe – jak najlepiej suszyć firany? Są dość duże i przez to zawsze mam pewien problem. Myślę nad zakupem suszarki bębnowej, czy Twoim zdaniem to dobry pomysł pod suszenie większych rzeczy? A jeżeli tak, to czy znasz może godny polecenia model, np. w oparciu o ten ranking – https://www.prorankingi.pl/rankingi/agd/suszarki-do-prania/ Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.