Staw skroniowo-żuchwowy – wszystko o nim

Staw skroniowo-żuchwowy jest dziedzictwem po naszych prehistorycznych przodkach. Jednak jego obecna forma różni się znacznie od pierwotnej pod względem budowy. Początkowo żuchwa złożona była z większej ilości kości, a sam staw żuchwowy obejmował kość kwadratową i stawową. W czasie ewolucji kości te uległy przeistoczeniu w kosteczki słuchowe, a żuchwa stała się jedną kością w formie stawu żuchwowego wtórnego. Ma także połączenie z kością skroniową.

Problemy ze stawem i objawy

Dysfunkcje i zwyrodnienia stawy skroniowo-żuchwowego mogą wystąpić u każdego. Najczęściej mają one przyczynę w zaciskaniu szczęki lub zgrzytaniu zębami i choć może brzmieć to zabawnie, to w rzeczywistości są to poważne problemy.
Objawy mogą występować różne pojedynczo lub przeplatać się ze sobą. Najczęściej w pierwszej fazie pojawia się ból. Może być to ból w okolicy tyłu głowy, ucha, skroni, a także ramion. Jest to zazwyczaj tępy rodzaj bólu. Występować mogą problemy z otwieraniem i zamykaniem ust oraz blokowanie żuchwy przy tych czynnościach. U osób cierpiących na przypadłość mogą pojawiać się mdłości i zawroty głowy oraz mrowienie lub drętwienie w palcach. Zdarza się, że osoby chore cierpią na bezsenność lub depresję.

Leczenie

Niestety, leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego nie jest proste i, co gorsza, zajmuje się nim niewiele gabinetów stomatologicznych. W Polsce jest jedynie kilkunastu specjalistów w tej dziedzinie. Leczenie wymaga dużego doświadczenia medycznego i stomatologicznego ze strony dentysty czy chirurga w pierwszej kolejności. Niezbędny jest także odpowiedni sprzęt, wśród którego należy nadmienić m.in. szyny relaksacyjne i deprogramatory zgryzowe.
Terapia i profilaktyka jest rozbudowana i może przybrać różną formę. Stosuje się masaże relaksacyjne, by zredukować efekty zaciskania szczęki oraz zgrzytania zębami. Używa się profesjonalnej muzykoterapii, laseroterapii czy fizjoterapii przy zastosowaniu leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych.

Kto może pomóc?

Tak, jak już było wspomniane wcześniej — niewiele klinik się zajmuje takimi przypadłościami. Jedną z najlepszych jest klinika w Opolu – Dr. Baron, w której założycielka Dr n. med. Anna Maria Kowalska-Baron jest zalicza do wąskiego grona specjalistów w dziedzinie leczenia zwyrodnień stawu skroniowo-żuchwowego. Więcej na temat kliniki można przeczytać na oficjalnej stronie https://drbaron.pl/.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.